Cruz Reynoso (May 2, 1931 - )

Associate Justice, August 27, 1976-February 11, 1982

Cruz Reynoso Born May 2, 1931 in Brea, California, Cruz Reynoso graduated from Pomona College, (BA, 1953) and Boalt Hall, (LLB, 1958); he served in the US Army from 1953-55 in the Counterintelligence Corps. Reynoso was admitted to the California Bar in May 1959, and began his legal career as a Legislative Assistant in the California State Senate (1959-60). He served as Assistant Chief, Fair Employment Practices Commission (1965-66), Staff Secretary, Governor's Office (1966), Associate General Counsel, Equal Employment Opportunities Commission (1967-68), Director of California Rural Legal Assistance, San Francisco, from 1968-72; he was a Professor of Law, University of New Mexico, (1972-76) prior to his appointment to the Court of Appeal, Third Appellate District, in June 1976. Reynoso left the Court of Appeal when he was appointed Associate Justice, Supreme Court of California, February 11, 1982, where he served until the expiration of his term, January 4, 1987. After leaving the Court, Reynoso returned to academia, teaching at the UCLA School of Law and then at the UCD School of Law, from which he retired in 2006.

Site Map | Careers | Contact Us | Accessibility | Public Access to Records | Terms of Use | Privacy